Kuchnia i jadalnia

Stół do małej kuchni – jak wybrać?

cze 14 2018

stół do małej kuchni

Mała kuchnia to nie lada wyzwanie dla mieszkańców konkretnego domu czy mieszkania. Niestety, najczęściej kuchnie z jakimi mamy obecnie do czynienia są małe. Głównie to pomieszczenia w kształcie prostokąta – wydłużone i wąskie. Z pewnością taka budowa z jednej strony jest praktyczna, ale z drugiej nie pozostawia zbyt wiele swobody w późniejszej aranżacji.

Jakkolwiek meble ściśle kuchenne mogą zostać uszeregowane w dwóch rzędach umieszczonych nad sobą (blat z szafkami oraz wiszące szafki nad nim), tak umieszczenie w małej kuchni dodatkowego stołu z krzesłami, przy którym można by było spożywać posiłek, to spory problem. Wszystko da się oczywiście zrobić – ale trzeba zdecydować się na właściwy stół! Jak wybrać ten element, żeby wszystko ze sobą współgrało? Co zrobić, żeby oszczędzić miejsce, a jednocześnie żeby kuchnia nadal była praktyczna i estetyczna jednocześnie?

Stół do kuchni - mały, ale potrzebny

Niektórzy twierdzą, że ze stołu w kuchni można w ogóle zrezygnować. Nie trzeba oczywiście wybierać jakiegoś dużego i można go czymś innym zastąpić – niemniej jednak element, który pozwoli nam spożywać posiłek w kuchni, usiąść w niej w wolnej chwili pomiędzy kolejnymi czynnościami, albo też rozmawiać z kimś siedzącym przy stole podczas gdy sami coś szykujemy jest niezbędny. Dlatego nawet jeśli ktoś ma mało miejsca, powinien tak manewrować, żeby jednak umieścić w małej kuchni stół. Jeśli chodzi o jego ewentualne zamienniki, kreatywność projektantów jest w tej kwestii chyba nieograniczona. Można na przykład zdecydować się na wydłużenie blatu kuchennego, by to on pełnił funkcję stołu. To ciekawe rozwiązanie, które sprawdza się także w tych kuchniach, które są zagracone – całość będzie wyglądała lepiej, gdyż więcej elementów będzie do siebie pasować.

Solidny i o odpowiednim kształcie

Stół do małej kuchni musi być wytrzymały – odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na wilgoć. Musi też być łatwy w czyszczeniu, bo fakt, iż będzie się brudził jest bezsprzeczny. Należy więc zwracać uwagę na jakość, ponieważ nasz zakup powinien być inwestycją na lata! Jeśli chodzi o kształt, najlepiej jest zdecydować się na wersję kwadratową czy okrągłą – dzięki temu stolik będzie ładnie się prezentował w małej kuchni. Jeśli nie zamierzamy go umieszczać w rogu, gdzie nie będziemy się poruszać by przygotowywać posiłki, lepiej jest wybrać okrągłą wersję, żeby przypadkiem nie obijać się o niego i nie zyskać niepotrzebnych siniaków. Wersja okrągła pomieści też większą liczbę osób, jeśli to okaże się potrzebne, więc jest to rozwiązanie dla rodzin składających się z co najmniej trzech osób. Warto rozważyć też opcję zakupu stołu narożnego, bądź stolika składanego – który normalnie umieszczony jest na ścianie, ale można go opuścić, gdy to konieczne. Dzięki temu zyskujemy miejsce, ale mamy też przestrzeń jadalną do dyspozycji.

Udostępnij