Przechowywanie

Rodzaje wieszaków, które raz na zawsze uporządkują Twoją garderobę

lip 4 2018

garderoba

Wieszak to element wyposażenia garderoby czy szafy, do którego zwykle nie przywiązuje się uwagi, a to błąd, gdyż to właśnie odpowiednio dobrane wieszaki odpowiadają za porządek i zadbany stan ubrań. Jak dobrać wieszaki do poszczególnych ubrań w garderobie?

Jakich wieszaków pozbyć się z garderoby?

Źle dobrane, przypadkowe wieszaki mają istotny wpływ na wygląd ubrań. Najgorsze wieszaki to te druciane, które dostajemy przy zakupie odzieży lub odbierając ubrania z pralni. Powieszone na nich ubrania będą wyglądały niechlujnie, w efekcie takiego przechowywania odzież szybko zmieni swą właściwą formę, zwłaszcza delikatne tkaniny.

Praktyczne wieszaki do garderoby

Dobrze dobrane wieszaki do konkretnego rodzaju odzieży zagwarantują, że ubrania się nie powyciągają i nie odkształcą. Wybór wieszaka powinien być uzależniony od rodzaju odzieży, typu tkaniny i jej kroju.

Który wieszak do czego?

W sklepach znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów wieszaków. Trzeba mieć na uwadze, że część ubrań w ogóle nie nadaje się do wieszania. Wśród nich są ciężkie swetry, które łatwo mogą się wyciągnąć niezależne od typu wieszaka, a także bielizna czy piżamy. Nie ma konieczności wieszania na wieszakach legginsów i większości odzieży sportowej.

Podstawowe typy wieszaków

Największe zastosowanie mają klasyczne wieszaki o prostych ramionach. Sprawdzą się do wieszania koszul, bluzek, T-shirtów, grubszych sukienek i cienkich kurtek. Lekkie sukienki i koszulki na ramiączkach powinny z kolei wisieć na wieszakach wyprofilowanych na końcach, aby ubrania się z nich nie zsunęły. Wieszaki o zaokrąglonych ramionach z poprzeczką łączącą ramiona nadają się do wieszania marynarek, płaszczy i grubszych kurtek, bez obaw o tworzenie wybrzuszeń na ubraniach. Do wieszania spodni i spódnic idealne są wieszaki z poprzeczką z klipsami. Jeśli materiały nie są zbyt sztywne i grube można na nich powiesić kilka sztuk ubrań. Niektóre wieszaki, posiadające kilka rzędów poprzeczek, nadają się do przechowywania na nich kilku par spodni jednocześnie. Istnieją także specjalne wieszaki na garnitur, do powieszenia marynarki i spodni w komplecie. Drobne elementy garderoby można powiesić na wieszakach przeznaczonych do mocowania takich akcesoriów. Krawaty powinny wisieć na wieszakach z wąskimi poprzeczkami. Wieszaki na szaliki, chustki, apaszki są w formie połączonych ze sobą kółek do przełożenia tych akcesoriów.

Z czego powinien być wykonany wieszak?

Tak naprawdę nie ma dużego znaczenia z czego wykonany jest wieszk. N uwagę zasługują wieszaki pokryte tkaniną. Wyglądają one efektownie, a także nie pozostawiają żadnych śladów na odzieży i zapobiegają zsuwaniu się z nich ubrań. Ważne jest, aby nie było zbyt dużo wieszaków z różnych materiałów w jednej garderobie, gdyż wprowadzą niepotrzebny chaos.

Udostępnij