Aranżacja wnętrz

Powrót beżów i brązów w aranżacji wnętrz

maj 25 2018

wnętrze kolory

Kolory te były do niedawna uznawane za nudne, a poprzez ubiegłowieczną mniejszą dostępność i wzorów i kolorytu mebli, ich zastosowanie uznawano za wyjście nie zawsze chciane, ale jedyne. Obecnie takie podejście już nie obowiązuje, a beże i brązy mogą być użyteczne dla kompozycji także nowoczesnego wnętrza.

Wyparte z rynku niemalże całkowicie przez szarości, biele i czerń, będących odzwierciedleniem nowoczesnych stylów, obecnie wracają jednak do łask, przez wzgląd na swoje ciepło i jedyne, nad czym należy się zastanawiać, jest nieprzesadzanie z ilością ich zastosowania, aby wnętrze nie stało się ponure i nudne. W wypadku dużej zaś ilości, przykładowo brązowych mebli, stosuje się ich niestandardowe połączenia z barwami teoretycznie nieprzystającymi, jak beż z błękitem albo brąz z kolorem granatowym.

Spokojnie i jasno

Czym jest beż? Otóż to także jest brąz, który może przybierać odcienie, od piaskowych, przez popielate do rdzawych, ale zawsze w formie pastelowej. Nie znaczy to jednak, że wszystkie są słodko-ciepłe, gdyż do nowoczesnych aranżacji, stosowane są raczej takie o chłodnej nucie. Poza tym, jako kolor chyba najbardziej uniwersalny, używany jest nawet na dużych powierzchniach.

Beżowe trendy

Oczywiście nie muszą to być zaraz ściany w takim kolorze, gdyż beżowe mogą być także meble. W salonie beżowa sofa stanie się doskonałą, przykładową propozycją, gdyż łatwo do niej dobrać inne elementy wystroju. Może to być dywan w beżowym odcieniu, ponieważ znajdzie zastosowanie do każdego stylu albo i inne, nierzucające się zbytnio w oczy przedmioty, jak pojemnik na chusteczki lub poduszka na krzesło.
Beże polecane są również do sypialni, gdyż sprzyjają kreacji spokoju i ciepła, gwarantującym wypoczynek. Można zatem zastanowić się nad wyborem pościeli albo innych tekstyliów jak pledy, albo narzuty.

Ciemniej i ciężej

Brązy są już kolorami trudniejszymi do zastosowania niż beże, gdyż nie współgrają z wszystkimi barwami. W towarzystwie dużej ilości ciepłych odcienie, jak pomarańczowy, przy nadmiernym zastosowaniu zaczynają przytłaczać. Nie zagrają dobrze także z fioletem i różem i ogólnie lepiej brąz dokomponowywać aniżeli na odwrót, i do barw świetlistych, jak biel.
Najlepiej sprawdzi się w stylach etno i tradycyjnych, ma sobie coś z klasyki i jest barwą ziemi. Jednak i tutaj nie ma mowy o zagracaniu nim powierzchni, a o delikatnych wtrąceniach, jak oryginalny puf, czy przemycając drobiazgi, jak przybornik na biurko, czy szklany świecznik.
Jest jednak pewna zasada, której należy przestrzegać niezależnie od stylu. Przedmioty w takim kolorze powinny być wykonane w wysokiej jakości materiałów, z zastosowaniem lekkiego połysku oraz dodatków, które w wypadku odcieni drewna, najlepiej skomponują się z mosiądzem lub złoceniami. Wówczas zachwycą swą elegancją.

Udostępnij