Aranżacja wnętrz

Obrazy – jak je wyeksponować, aby nie przytłaczały i nie ginęły we wnętrzu?

cze 8 2018

galeria w mieszkaniu

Galerie to miejsca, w którym obrazy i dzieła sztuki są eksponowane w sposób idealny. Czy taki sam lub podobny efekt można uzyskać w mieszkaniu? Okazuje się, że wiele zasad ma w tym przypadku uniwersalne zastosowanie. Dzięki temu obrazy można  wyeksponować, podkreślając jednocześnie walory danego wnętrza.

Przede wszystkim ekspozycja obrazów w mieszkaniu wymaga sporo przestrzeni. Wcześniej warto więc sprawdzić, ile wolnego miejsca znajduje się na ścianach. Obrazy dobrze prezentują się na powierzchniach dużych i gładkich, które są pozbawione zbędnych elementów dekoracyjnych. Sprawdzą się też na ścianach wytapetowanych. Duże znacznie ma kolorystyka. Odcień ścian powinien być jaśniejszy niż kolor obrazu. Nie obowiązuje to jedynie przy ścianach białych i szarych. To właśnie na nich dzieła sztuki wyglądają zdecydowanie najlepiej. Jeśli ściany są intensywnie kolorowe, powinno się postawić na duży obraz w sporych rozmiarów ramie. Obrazy dobrze prezentują się też na ścianach drewnianych czy betonowych. Nie należy ich wieszać na szkle i płytkach  ceramicznych.

Galeria w domu

Poza kolorystyką i fakturą ściany znaczenie ma jej lokalizacja. Obrazów nie wiesza się przy oknach i w miejscach mocno nasłonecznionych. Najlepiej sprawdzają się ściany położone naprzeciwko okna. Warto też zadbać o przestrzeń wokół dzieła sztuki. Wielkoformatowe płótna wymagają sporo miejsca nie tylko na ścianie, ale i przed nią. Ważnym czynnikiem jest więc ustawienie mebli. Nie mogą znajdować się one za blisko obrazów, zwłaszcza jeśli są ciężkie. Co ciekawe, jeden obraz na ścianie rzadko wygląda dobrze. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych dzieł sztuki. Lepszym rozwiązaniem są kompozycje składające się z 2-3 obrazów.

Na czym powiesić obrazy?

Bardzo ważnym elementem jest oczywiście również samo wieszanie obrazów. Gwoździ nie powinno się bezpośrednio wbijać w ramę czy krosno malarskie, gdyż może to je uszkodzić. Dobrze jest wykorzystać mocowania typu D-ring, które są zakończone okrągłą metalową pętlą czy linką.

Nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest też wbijanie gwoździ prosto w ścianę. Często dochodzi wówczas do jej uszkodzenia. Lekkie obrazy można przymocować za pomocą plastrów czy haczyków samoprzylepnych. Utrzymują one ciężar do kilku kilogramów. To sprawdza się w przypadku obrazów mniejszych i niezbyt cennych. Gdy płótna są ciężkie, lepszym pomysłem jest gotowy system szyn z linkami. Kosztuje to sporo i wymaga profesjonalnego montażu, ale jednocześnie też daje zdecydowanie najlepszy efekt.

Oświetlenie domowej galerii

Na koniec warto pamiętać jeszcze o odpowiednim oświetleniu. Obraz powinien być bowiem dobrze oświetlony przez cały dzień. Jeśli dzieło jest bardzo cenne można pokusić się nawet o małe oświetlenie punktowe.

Udostępnij