Meble

Meble do jadalni – jakie wybrać?

maj 21 2018

nowoczesna jadalnia

Wbrew pozorom jadalnia jest bardzo istotnym miejscem w naszych domach. To przecież tutaj zasiadamy do wspólnych posiłków z naszą rodziną lub przyjaciółmi. Ważne zatem, aby we właściwy sposób zatroszczyć się o jego urządzenie.

Wybierając meble do naszej jadalni, zwykle koncentrujemy się przede wszystkim na ich wyglądzie. Zależy nam na tym, by wpasowały się w wystrój całego pomieszczenia. Nie możemy jednak zapominać również o tym, by były one przede wszystkim funkcjonalne i wygodne.

Stół i krzesła – najważniejsze elementy jadalni

Wielkość pomieszczenia, w którym urządzamy jadalnie, ma spore znaczenie podczas wyboru mebli. Jeśli bowiem jest ono przestronne, możemy sobie pozwolić na zakup dużego, okrągłego stołu. W takiej sytuacji, ważne jest aby stół nie znajdował się zbyt blisko ścian, gdyż mogłoby to uniemożliwiać swobodne poruszanie się wokół niego.

Praktycznym i zdecydowanie bardziej ustawnym rozwiązaniem są natomiast stoły kwadratowe oraz prostokątne. Warto wybierać modele, które mają dodatkową opcję rozkładania, dzięki czemu w razie potrzeby zasiądzie przy nich większa liczba osób. Dużą popularnością cieszą się też stoły o eliptycznych kształtach.

Z kolei, kupując krzesła, musimy mieć świadomość tego, iż na każde miejsce siedzące, powinniśmy zostawić jakieś 60 cm szerokości stołu. Ważne jest także to, by można było się swobodnie poruszać i wysuwać krzesło. Ciekawym pomysłem są podłużne ławki, ustawione po obu stronach prostokątnego stołu.

Styl jadalni

Obecnie, w sprzedaży znajduje się mnóstwo najróżniejszych mebli do jadalni, w każdym możliwym stylu. Dlatego też, znalezienie takiego, który odpowiada naszej estetyce, nie powinno być problemem.

Bardzo modny w ostatnich latach jest oczywiście styl nowoczesny. Do wyboru mamy blaty wykańczane na wysoki połysk, metal oraz szkło, ale także elementy wykonywane z przeźroczystego tworzywa sztucznego.

Niezmiennie króluje także styl klasyczny, charakteryzujący się chociażby wybielanymi i postarzanymi deskami. A jeśli zależy nam na poczuciu bliskości z przyrodą, wybrać można meble z surowego drewna, które nie jest sztucznie udoskonalane.

Kiedy decydujemy o ostatecznym wyglądzie naszej jadalni, musimy również pamiętać o jej dekoracji. Dobrym pomysłem mogą okazać się chociażby obrazy na ściany, ale naszą uwagę powinniśmy również poświęcić odpowiedniemu oświetleniu. Jeśli zależy nam na możliwości decydowania o tym, jak intensywne światło będzie nam towarzyszyło w jadalni, warto zdecydować się na instalację lampy nad blatem stołu oraz osobnego oświetlenia bocznego.

Być może niektóre osoby mają obawy dotyczące urządzania jadalni. Nie jest to jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko wszystko dokładnie zmierzyć i wybrać meble pasujące zarówno do samego pomieszczenia, jak i do potrzeb naszej rodziny.

Udostępnij