Aranżacja wnętrz

Jak wybrać dyskretne nocne oświetlenie?

sie 25 2018

oświetlenie nocne

Jeśli planujemy aranżację wnętrza, jednym z tych elementów, o którym nie możemy zapominać, niech będzie dyskretne oświetlenie nocne. Ma ono działanie odprężające, a do tego pozwala nam wyciszyć się przed snem. Oświetlenie nocne nadal bywa niedoceniane, okazuje się jednak, że jest ono na tyle funkcjonalne, że miejsce na nie powinno znajdować się nie tylko w sypialni, ale i w innych częściach domu.

Zalety nocnego oświetlenia

Jego znakiem rozpoznawczym jest to, że jest ono nie tylko bardzo delikatne, ale i spokojne, sprzyja więc odprężeniu i pozwala na wyciszenie się. Jego zaletą może być też intymna atmosfera jaką wprowadza, jeśli więc myślimy o odpoczynku, dzięki takiemu oświetleniu staje się on zdecydowanie bardziej efektywny. Subtelne nocne światło przydaje się także wówczas, gdy oglądamy telewizję i usypiamy dziecko. Możemy korzystać z niego także podczas popołudniowej kąpieli nawet, jeśli nie jest to najbardziej popularne rozwiązanie. Oświetlenie nocne może być również postrzegane w kategoriach oryginalnej dekoracji. To znakomity sposób choćby na to, aby podzielić pomieszczenie na strefy lub wyeksponować tę jego część, z której jesteśmy w szczególny sposób zadowoleni. Gdybyśmy mieli odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaki rodzaj oświetlenia nocnego cieszy się największą popularnością, z pewnością musielibyśmy w pierwszej kolejności wskazać na niewielką lampkę pojawiającą się na stoliku obok łóżka.

Różne formy oświetlenia nocnego

Dziś możemy cieszyć się z wyjątkowej różnorodności takiego rozwiązania, lampki pojawiają się bowiem w dziesiątkach wzorów, kształtów i kolorów, co pozwala na znalezienie modelu idealnego. Tylko od nas zależy zatem, czy zdecydujemy się na niewielką, mosiężną lampę w stylu retro, jeden z modnych ostatnio skandynawskich lampionów wyprodukowanych z metalu pomalowanego na biało, czy też na szklaną kulę na podstawie ze stali nierdzewnej. nocna lampkaProducenci stawiają zarówno na rozwiązania wykonane z drewna i kamienia, jak i metalu oraz tworzyw sztucznych, abażury i klosze mogą zaś, w zależności od naszych preferencji, być wykonane z papieru, tekstyliów albo nieśmiertelnej ceramiki. Oczywiście, wcale nie oznacza to, że musimy decydować się na lampę, rozwiązaniem alternatywnym, którym warto się zainteresować, są bowiem zarówno taśmy, jak i listwy LED umieszczane tuż nad wezgłowiem naszego łóżka, pod szafkami kuchennymi, czy wokół lustra znajdującego się w łazience. I one z powodzeniem mogą znaleźć się wszędzie tam, gdzie przyda się subtelne oświetlenie, nie ma bowiem pomieszczenia, do którego nie pasowałyby.

 

Najlepsze oświetlenie nocne

Oświetlenie nocne powinno zachwycać nas przede wszystkim swoją subtelnością, nic więc dziwnego, że to właśnie jego natężenie powszechnie jest uważane za czynnik, który ma kluczowe znaczenie. Samo światło powinno być też ciepłe, taka jego barwa jest bowiem powszechnie postrzegana jako bardziej przytulna. Warto też stawiać na światło rozproszone tak, aby nie raziło nas w oczy, choć jednocześnie nie powinno ono również uniemożliwiać nam wykonywania prostych czynności. Jeśli stawiamy na klosz lub abażur, koniecznie dokonajmy analizy nie tylko jego koloru, ale także kształtu oraz grubości. Klosz powinien osłaniać żarówkę nie tylko z góry, ale również z dołu tak, aby doprowadzić do maksymalnego zmiękczenia światła. Także lampka powinna być kompaktowa. Ułatwi to nie tylko jej ewentualne przenoszenie, ale i czyszczenie. Warto też stawiać na światło energooszczędne, może się bowiem okazać, że zaśniemy w jego towarzystwie, a tym samym będzie się ono paliło przez całą noc. Wskazane jest też jego stylistyczne dopasowanie do wystroju danego pomieszczenia tak, abyśmy dobrze czuli się w jego towarzystwie.

Udostępnij