Tkaniny

Lambrekiny

lip 2 2018

lambrekiny na oknach

Wiele osób myśli, że aranżacja okna jest mało znaczącym elementem wystroju pomieszczenia, a jest to błędne myślenie. Na szczęście jest w czym wybrać: firany, rolety, zasłonki, żaluzje, do wyboru do koloru. Dla eleganckich pomieszczeń proponuje się lambrekiny.

Za tą tajemniczą nazwą kryje się pas materiału, dość wąski, będący zawieszany w górnej części okna. Pełni tylko role dekoracyjne, więc zwykle jest bardzo widoczny i przykuwa wzrok. Mogą przypominać warkocze lub wyglądać jak plisy, czy też fale. Najprostsza forma to luźny zwis pomiędzy końcami karnisza. Można je stosować w każdym pomieszczeniu, choć najlepiej będą wyglądać na dużych oknach. Można przesadzić z doborem lambrekinów i tym samym zepsuć ogólny efekt, dlatego lepiej wybierać z rozmysłem i rozsądkiem.

Lambrekiny a wnętrze

Wbrew pozorom lambrekiny nie są dedykowane tylko klasycznym wnętrzom. Doskonale sprawdzą się też w tych nowoczesnych. Na przykład, w skandynawskim stylu można postawić na jasne, lekkie materiały, okraszone dodatkowo delikatną koronką, lub z graficznym nadrukiem.

W klasycznych wnętrzach, pełnych ciężkich, eleganckich mebli sprawdzą się równie ciężkie lambrekiny z lekko połyskującego materiału. Mogą być haftowane z dodatkiem złotych frędzli. Oczywiście, nie należy przesadzać, gdyż nie chodzi o kicz, a elegancję. Takie ciężki lambrekiny zdecydowanie lepiej będą wyglądać w dużych, wysokich pomieszczeniach.

Fani romantycznych aranżacji mogą zaopatrzyć się w lambrekiny ze zwiewnego materiału, np. we wzór drobnych kwiatków. Wnętrza w stylu boho świetnie będą wyglądały z lambrekinami w soczystych, żywych kolorach.

Tak naprawdę opcji we wzorach, kolorach i sposobach zakładania jest niezliczona ilość. Należy pamiętać, że lambrekin z tego samego materiału będzie wyglądał zupełnie inaczej zawieszony w różnych kombinacjach. Do kuchni mogą być w założone lambrekiny w kropki lub w uroczą wiejską kratkę. Dziecko w swoim pokoju może mieć okno z lambrekinem bogatym w nadruk swoich ulubionych bohaterów.

Zachowaj umiar

Lambrekiny jednak to kapryśny element i łatwo przesadzić w wyborze i sposobie założenia, bowiem granica między kiczem a elegancją jest dość cienka. Łatwo jest też uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Przykładowo, w małym pomieszczeniu, grube i ciężkie lambrekiny, w dodatku w ciemnym kolorze jeszcze bardziej zmniejszą pomieszczenie, a dodatkowo mogą przygnębić mieszkańców. Modne dziś aranżacje nowoczesne lepiej będą wyglądały w jasnych lekkich lambrekinach. Dla niezdecydowanych lub zagubionych w tym temacie poleca się skorzystanie z porad osoby, która się w tym specjalizuje lub będzie miała większe wyczucie w dobieraniu materiałów czy kolorów i sposobu układania. W końcu wszystkie elementy pomieszczenia mają być spójne i cieszyć oko.

Udostępnij