Aranżacja wnętrz

Jak urządzić miejsce do nauki w pokoju dziecka?

cze 6 2018

pokój dla ucznia

Jeśli Twoje dziecko w tym roku pójdzie od września do szkoły, to jest to odpowiedni moment, aby urządzić mu pokój. Należy do niego wstawić odpowiednie biurko, ponieważ od tera będzie przy nim spędzał dość dużo czasu. Wybór przestronnego i wygodnego mebla jest bardzo ważny dla dalszej edukacji. Nie można zapominać również o krześle i lampie.

Wybór odpowiedniego miejsca w pokoju

Pokój dziecka to nie tylko jego sypialnia. Jest to pomieszczenie, w którym należy zmieścić kilka innych. Ma ono być bowiem wielofunkcyjne i spełniać kilka zadań. Między innymi będzie odpowiadało za sen, naukę, zabawę. Aby to zrobić należy w pokoju wyznaczyć kilka stref, gdzie każda będzie odpowiadała za coś innego. Dobiera się również odpowiednie meble i ustala gdzie i jak powinno padać światło.

Wyposażenie pokoju ucznia

Pokój do nauki powinien być charakterystycznie umeblowany. Biurko jest jego najważniejszym elementem, dlatego też trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Musi ono być przy ścianie, z dala od drzwi i blisko okna, aby padało na nie naturalne światło. Pisząc, dziecko nie powinno też zasłaniać sobą słońca. Ustawienie biurka względem okna jest o tyle ważne, że nieodpowiednie może rozpraszać malucha. Dziecko nie powinno móc wyglądać za okno podczas nauki, a słońce nie może mu padać prosto na twarz. Podobnie jest z drzwiami, ponieważ za każdym razem, kiedy ktoś wejdzie do pokoju, będzie się ono musiało odwracać do drzwi co go rozproszy. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się rolety, ponieważ promienie słońca mogą odbijać się od monitora komputera.

Barwy pobudzające do działania

W miejscu do nauki powinny dominowa barwy jasne i ciepłe, które pobudzają umysł i pomagają się skupić. Zimne kolory negatywnie wpłynęłyby na samopoczucie i odciągały od nauki.

Jakie biurko wybrać?

Inną ważną kwestią jest biurko. Powinno być ono wygodne i zapobiegać wadom kręgosłupa. Ważne jest, aby było dopasowane do wzrostu dziecka. W sprzedaży dostępne są modele z regulowaną wysokością, dzięki czemu mogą one "rosnąć" wraz z dzieckiem. Odpowiednie nachylenie blatu również jest dość istotnym elementem, ponieważ wpływa na pochylanie się pociechy nad książkami. Kolejnym elementem, który warto omówić jest wielkość biurka. Powinno ono być na tyle duże, aby można na nim było zmieścić książki, komputer, przybory do pisania i ewentualne inne rzeczy, które mogą być przydatne podczas nauki. Dobre biurka powinny posiadać również szuflady, aby łatwiej było zadbać o porządek.

Wygodne krzesło dla ucznia

Warto też skupić się na odpowiednim krześle. Powinno ono być wygodne, mieć regulowaną wysokość i kąt nachylenia, a także podłokietniki. Jego obicie powinno być łatwe do czyszczenia, a kolor dopasowany do koloru ścian. Inną kwestią jest lampka biurkowa. Należy wybierać spośród takich, które umożliwiają manipulację kontem padania światła i nie muszą być przymocowane do konkretnego miejsca.

Udostępnij