Aranżacja wnętrz

Hamak – czy nadaje się do wnętrz?

cze 28 2018

hamak w mieszkaniu

We współczesnych wnętrzach panuje duża swoboda, z czego wiele osób ochoczo korzysta i aranżuje pomieszczenia dokładnie tak, jak podpowiada ich wewnętrzny gust i poczucie smaku. Wszyscy jednak chcemy, żeby nasz dom czy mieszkanie były zjawiskowe – żeby świetnie się w nich mieszkało, ale żeby jednocześnie zachwycały przybywających w odwiedziny gości. Panuje moda na oryginalne rozwiązania, które przyciągają uwagę. Na pewno takim właśnie rozwiązaniem w wystroju wnętrz jest hamak – użyty nie w ogrodzie, tylko w salonie, w pokoju młodzieżowym, czy też w sypialni. Jaką rolę pełni hamak w domu i jak wybrać najlepszy dla siebie?

Hamak – do czego się przydaje?

Hamak w domu pełni podobną rolę jak na zewnątrz. Można się w nim wygodnie położyć, uciąć sobie popołudniową drzemkę, zatopić się w ciekawej książce, czytając ją w wygodnej pozycji, posłuchać muzyki… Jednym słowem, w hamaku można po prostu wypocząć. Hamak kojarzy się z błogim, wakacyjnym czasem, więc nic dziwnego, że tak wiele osób pragnie mieć go również i w swoim domu. Wchodząc do takiego pomieszczenia, w którym jest on zawieszony, można poczuć się jak na tropikalnej wyspie, albo po prostu jak gdyby wróciły wakacje. Cała przestrzeń prezentuje się bardziej lekko i przytulnie, co jest ważne z punktu widzenia wystroju wnętrz. Hamak jest zresztą takim dodatkiem, który potrafi wyczarować ciekawy klimat nawet w pozornie nieciekawym wnętrzu. Będzie więc interesującym przełamaniem bardziej tradycyjnego wyposażenia, albo intrygującym dodatkiem we wnętrzu nowoczesnym. Jeśli zawiesi się go na przykład na tle plakatu przedstawiającego piasek i morze, pozwoli się odstresować i zrelaksować o każdej porze roku.

Hamak – jak wybrać najlepszy?

Hamaki na stelażu, z drewna albo metalu, modele przytwierdzane hakami do ścian, albo modele montowane do sufitu – wybór hamaków w sklepach jest w tej chwili bardzo duży. Istnieje więc duża dowolność co do wyboru właściwego produktu dla konkretnego wnętrza, przy czym głównie należy się skupić na jego wyglądzie, a zaraz później na jego wytrzymałości. Żeby być bezpiecznym, hamak musi unieść ciężar siadającego w nim człowieka. Kolejną zaś kwestią jest sama jego waga – obciążenie nie może być łącznie zbyt wielkie, ponieważ nikt nie chce żeby nagle zawalił mu się na głowę sufit, runął fragment ściany, albo po prostu wypadł z niej hak mocujący. Na szczęście montaż nie jest szczególnie trudny – wystarczy wiertarka i dwa wkręcane haki montażowe. Najistotniejsza kwestia to umieszczenie haków na tyle głęboko, żeby mocowania nie wypadły. Jeśli zaś chodzi o same modele, pod względem wyglądu dzielimy hamaki przede wszystkim na:

  • hamaki brazylijskie
  • hamaki kolumbijskie
  • hamaki ekwadorskie
  • hamaki meksykańskie.

Udostępnij