Tkaniny

Dywan do przedpokoju – czy warto go kupić i jaki wybrać?

cze 22 2018

Przedpokój to istotne miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. Wbrew pozorom nie tylko salon powinien być odpowiednio reprezentacyjny, ponieważ przedpokój to przestrzeń którą jako pierwszą widzi przychodzący do nas gość. Czasem jest to przestrzeń wręcz jedyna, bo przecież nie wszyscy wpadają na dłużej i w ogóle decydują się zasiąść w salonie (nie wszystkich też do niego prosimy).

Właściwa aranżacja przedpokoju nie jest jednak prosta, ponieważ zwykle to miejsce dosyć małe, ciasne, a trzeba w nim zmieścić sporą liczbę rzeczy. Część właścicieli uważa, że do przedpokoju świetnie się nadaje dywan – inni twierdzą, że to aranżacyjny błąd. Kto ma rację i jaki dywan wybrać do wnętrza, jeśli już się na niego zdecydujemy?

Dywan w przedpokoju – tak czy nie?

Z pewnością przedpokój jest miejscem, które łatwo i szybko się brudzi. Dywan do tej przestrzeni musi być odpowiedni – wszelkie długie włosie odpada, ponieważ ciężko będzie je dokładnie posprzątać. Na pewno pod względem utrzymania czystości o wiele wygodniejsze byłoby zostawienie samych paneli, które łatwo jest zamieść i umyć, jednak dywan również można szybko odkurzyć, a na pewno jego wizualne właściwości są dużo wyższe niż samej podłogi. Po prostu przed zakupem trzeba dokładnie się zastanowić jaki element będzie nam potrzebny, wymierzyć przestrzeń i rozejrzeć się za produktami syntetycznymi – z akrylu, wiskozy czy polipropylenu. Dywan do przedpokoju musi być lekki, wytrzymały, odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. A do tego oczywiście estetyczny, pasujący do reszty dekoracji. Dobrze też, gdyby miał umieszczoną od spodu specjalną powłokę antypoślizgową, która zapewni ochronę przed jego przesuwaniem się - co mogłoby się skończyć wywrotką. Jeśli spełni się te zalecenia, z pewnością dywan będzie świetnym dodatkiem do przedpokoju.

Dywan do przedpokoju – jaki wybrać?

Dywan do przedpokoju musi przede wszystkim zostać dobrany rozmiarem do wielkości wnętrza. Powinien być prostokątny, ponieważ przedpokój zwykle jest długi i ciasny. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś do domu, który posiada sporych rozmiarów przedpokój na przykład o kwadratowym kształcie, możemy do niego rzecz jasna dobrać kwadratowy czy okrągły chodniczek. Wybierając wzór dobrze jest zdecydować się na różne, geometryczne kształty, paski, szlaczki, albo wersję czarno-białą, monochromatyczną. Przede wszystkim element ten musi być dobrany do reszty otoczenia, wpasowując się w styl umieszczonych na przedpokoju mebli oraz innych dodatków. Nie należy tylko wybierać zbyt jasnych, delikatnych kolorów, które bardzo szybko zbrudzą się i nie będą się ładnie prezentować. Mimo że do ciasnych pomieszczeń trafiają zwykle jasne dodatki, w tym wypadku ich użycie nie będzie rozsądne.

Udostępnij