Aranżacja wnętrz

Alergik w domu - kilka pomocnych porad

lip 16 2018

mieszkanie alergika

Alergia jest obecnie dosyć powszechnie spotykana - niemal każdy z młodych ludzi ma teraz na coś uczulenie, a i sporo osób starszych nagle z szokiem odkrywa, że po tylu latach dopadła ich alergia. Samo jej występowanie wynika z różnych czynników, jednak codzienne uciążliwości wynikające z posiadania alergii są na tyle nieprzyjemne, że wszyscy szukają jakiegoś skutecznego sposobu na minimalizowanie objawów.

Najlepszym na to sposobem jest oczywiście odczulanie, albo przyjmowanie specjalnych lekarstw. Trzeba jednak dbać też o swoje otoczenie - badania potwierdziły, że we wnętrzach jest często więcej alergenów niż na zewnątrz. Pierwszy z nich to wszechobecny kurz, ale są i inne zanieczyszczenia czy czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia niemiłych objawów. Jak przystosować dom do potrzeb osób uczulonych?

Częste sprzątanie to podstawa

Niektórzy sądzą, że skoro mają na przykład alergię na kurz, to nie powinni sprzątać w domu - żeby nie kichać, nie kaszleć itp. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt rzadkie sprzątanie tylko zwiększa ilość szkodliwych alergenów w domu - po prostu gromadzą się, nawarstwiają i stale przeszkadzają. Zdecydowanie lepiej je usunąć! Trzeba więc zacząć od odsunięcia wszystkich mebli i dokładnego wysprzątania wszystkich zakamarków. Dokładnie odkurzamy także meble i usuwamy kurz ze wszystkich elementów dekoracyjnych, które ten kurz często zbierają.

A może inne meble?

Niestety, niektóre meble - choć piękne - nie nadają się szczególnie dla alergików. Kto ma uczulenie, powinien raczej unikać otwartych półek, a wszystkie rzeczy, które chce w nich wystawić trzymać za szkłem. Chroni ono przed osadzaniem się kurzu na książkach czy porcelanie. Generalnie ozdóbek powinno być mało - chyba że będziemy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, ale w praktyce często po prostu zapominamy o tym, albo nam się nie chce. Jeśli chodzi o tworzywo, najlepsze są meble drewniane laminowane plastikiem. Z kolei jeśli chodzi o kanapy czy fotele, najlepsze surowce to naturalna skóra i winyl. Warto też założyć na nie specjalne, bawełniane powłoczki (jeśli tylko się da), ponieważ można je z łatwością zdjąć i wyprać.

Zadbaj o wilgotność powietrza

Bardzo ważne jest zadbanie o optymalną wilgotność powietrza, wahającą się w granicach 50%. W celu oceny tej wilgotności przyda się higrometr - specjalne urządzenie, które alergik powinien posiadać w domu. Nie zapominajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Nie wietrzmy jednak raczej w ten sposób pościeli i nie otwieramy okien w niewłaściwych godzinach - szczególnie gdy jesteśmy uczuleni na pyłki. Warto wiedzieć, że najwięcej pyłków roślinnych wpada przez nasze okna rano, między godziną 5 a 8, jak również pod wieczór, między godziną 17 a 19.

Udostępnij